Skladišča plina so rekordno polna
Skladišča zemeljskega plina imajo pomembno vlogo pri zagotavljanju zanesljive oskrbe s plinom. Navadno se polnijo v poletnih mesecih, pozimi pa se iz njih črpa plin. Čeprav je večino ogrevalne sezone mimo, je bilo dne 24. 2. 2023 v skladiščih še 703 TWh plina, kar pomeni 62,67 % zapolnjenost skladišč.
V prvih osmih mesecih prejšnjega leta so se postopoma zniževali pritoki zemeljskega plina iz Rusije v Evropo. Pojavljale so se skrbi, ali in kako bo Evropa lahko sploh nadomestila manjkajoče količine plina. Skladišča plina so bila po večjem delu pretekle zime že dokaj prazna. Posledično je Svet Evropske unije konec junija sprejel uredbo, ki določa, da morajo biti podzemna skladišča plina do 1. novembra 2022 napolnjena do najmanj 80 % njihovih zmogljivosti.
Podjetja in organizacije, ki za svoje delovanje potrebujejo plin, so se aktivno odzvala. Ciljna 80 % zasedenost skladišč je bila dosežena že 29. avgusta 2022. Skladišča plina so se seveda polnila tudi še po navedenem datumu in v mesecu novembru dosegla rekordno »zasedenost«, ki je bila pred tem nepredstavljiva. Skladišča so sredi novembra lanskega leta bila 95-odstotno založena s plinom.
Kakšno pa je trenutno stanje v skladiščih plina? Kljub temu, da je večji del najhladnejših dni v letu že za nami, so danes skladišča s plinom v povprečju še vedno napolnjena na več kot 60 odstotkov. Za primerjavo: to je enkrat več kot lansko leto ob istem času.
Graf 1: Zasedenost skladišč v letih 2021, 2022 in 2023 v TWh
Graf 2: Zasedenost skladišč od leta 2015 do leta 2023 v %
Vir: Agsi