Priklop plina
KAKO DO UPORABE PLINA?
Uporaba plina je možna v 86 slovenskih občinah z delujočim plinovodnim omrežjem, katero v Sloveniji oskrbuje s plinom že več kot 135.000 odjemalcev.
Uporaba plina je možna v 86 slovenskih občinah z delujočim plinovodnim omrežjem, katero v Sloveniji oskrbuje s plinom že več kot 135.000 odjemalcev.
V letu 2020 je začela veljati zakonodaja, ki je na novo uredila pogoje in način priključitve na plinovodno omrežje. Nova zakonodaja je postopek priključitve na plinovodno omrežje še bolj poenostavila ter hkrati ukinila nepotreben strošek »priključnine« in druge podobne stroške, ki so nastajali v nekaterih občinah.
Lastništvo priključka je po posameznih občinah urejeno različno.
Obstajata 2 možnosti:
Če je priključitev ekonomsko upravičena, operater sistema krije vse stroške gradnje priključka in ga tudi izgradi. Dosedanje izkušanje operaterjev kažejo, da je večina priključkov ekonomsko upravičenih, kar pomeni, da odjemalec za izgradnjo priključka ne plača nič. Operater sistema ugotavlja ekonomičnost gradnje priključka že pred začetkom gradnje1.
Investitor gradnje priključka je v tem primeru odjemalec plina. Ker operater za gradnjo priključka ni prispeval sredstev, tudi ne pogojuje začetek odjema plina.
Ko je plinovod napeljan do hiše, je potrebna zgolj še vgradnja plinske peči, ki je v primerjavi z naložbo v katerikoli drugi ogrevalni sistem cenovno daleč najugodnejša. Plinske kondenzacijske peči nudijo odličen izkoristek energije in največje možne prihranke.
Plinska peč je tiha, majhna in ne potrebuje zunanje enote.
Mnogi se odločijo tudi za priklop plinskega štedilnika in plinskega žara. Pravi kuharski mojstri namreč prisegajo na kuhanje s plinom.
Na spodnjem seznamu poiščite operaterja sistema, ki skrbi za delovanje plinovodnega omrežja v vaši občini. Pošljite mu sporočilo po e-pošti ali ga pokličite in se seznanite s potekom priključitev na plinovodno omrežje v vaši občini.
Občina | Operater sistema | E-naslov | Telefon | Spletna stran |
---|