120 let od potresa v Ljubljani
Ob rušilnem potresu plinsko omrežje ostalo nepoškodovano
14. aprila 1895 je Ljubljano prizadel rušilni potres, ki so ga čutili celo prebivalci Dunaja in Firenc. Potres, ki se je zgodil na velikonočno nedeljo, 14. aprila, je najhuje prizadel staro mestno jedro. V potresu je umrlo sedem ljudi, številni so ostali brez domov. Ker se v svoje domove po potresu niso upali vrniti, so po mestu postavili barake in šotore. Brezdomci so spali celo v sodih. Škode je bilo veliko, sesuli pa so se tudi vsi načrti za gradnjo mestne elektrarne, saj je bil ves denar porabljen za popotresno obnovo.
Po potresu so mesto začeli prenavljati in dograjevati po načrtih arhitekta in urbanista Maksa Fabianija. V petnajstih letih je bilo v Ljubljani zgrajenih 436 novih stavb in več sto prizidkov. Ljubljana je s prenovo postala moderno mesto.
Omrežje za plin v potresu ostalo nepoškodovano
Distribucija plina po prvih kilometrih cevovodnega plinarniškega omrežja se je v Ljubljani začela leta 1861. Plinarniško cevovodno omrežje je bilo zgrajeno dovolj kakovostno, da ga potres ni prizadel, zato do požarov, ki bi jih povzročile poškodbe na omrežju, ni prišlo.
Viri: 150 let oskrbe s plinom v Ljubljani (avtor: Tadej Brate, 2011), Wikipedia.