Novice
O zemeljskem plinu in
plinskih tehnologijah.
Novice
Arhiv novic

Realni projekti za uspešno uvedbo vodika

Nemško združenje za plin in vodo (DVGW, Deutscher Verein des Gas- und Wasserfaches e. V.), katerega član je GIZ DZP, v zborniku »Realni projekti za uspešno uvedbo vodika« predstavlja 28 vsestranskih projektov v plinski industriji, katerih osnovni namen je utreti pot prihodnji oskrbi z energijo v Nemčiji.

Nov rekordni delež biometana v plinovodnem omrežju na Danskem

V načrtu REPowerEU za zmanjšanje odvisnosti od ruskih fosilnih goriv je Evropska komisija postavila cilj povečanja proizvodnje biometana s 3 milijard kubičnih metrov (2020) na 35 milijard kubičnih metrov do leta 2030.

Skladišča plina so rekordno polna

Skladišča zemeljskega plina imajo pomembno vlogo pri zagotavljanju zanesljive oskrbe s plinom. Navadno se polnijo v poletnih mesecih, pozimi pa se iz njih črpa plin. Čeprav je večino ogrevalne sezone mimo, je bilo dne 24. 2. 2023 v skladiščih še 703 TWh plina, kar pomeni 62,67 % zapolnjenost skladišč.

Ogrevanje s 100-odstotnim vodikom v Linnichu

Delovati je začel prvi projekt podjetja Gelsenwasser v okviru njihove strategije za vodik – obrat v Linnichu se v celoti ogreva z vodikom v obstoječem plinovodnem omrežju. Ministrica Mona Neubaur poudarja pomen obnovljivih virov energije v oskrbi s toploto – vključno z vodikom.

Gibanje cen plina na veleprodajnih trgih

Cene večine energentov na veleprodajnih trgih so bile v zadnjih dveh letih zelo dinamične. Po tem, ko so v času pandemije novega koronavirusa COVID-19 v letih 2020 in prvi polovici leta 2021 dosegle zgodovinsko nizke cene, so se v drugem polletju lanskega leta začele dvigovati. V letošnjem letu so dosegle nove rekordno visoke vrednosti.

Oglejte si posodobljeno stran o zanesljivosti oskrbe

Spletno stran o zanesljivosti oskrbe s plinom smo prenovili in posodobili z aktualnimi podatki o vlogi plina pri oskrbi z energijo.

Podpora proizvodnji biometana v Italiji

Evropska komisija je v skladu s pravili EU o državni pomoči odobrila italijansko shemo, ki je na voljo prek Sklada za okrevanje in odpornost („RRF“) v podporo gradnji in obratovanju novih ali preurejenih obratov za proizvodnjo biometana. Ukrep je del strategije, s katero želi Italija zmanjšati emisije toplogrednih plinov in povečati delež obnovljivih virov energije.

Nižje cene plina

Vlada Republike Slovenije je poskrbela za nižje cene plina. Izdala je Uredbo o določitvi cen zemeljskega plina iz plinskega sistema s katero je določila najvišje dovoljene drobnoprodajne cene plina iz plinskega sistema. Poleg tega je znižala tudi trošarino in znižala stopnjo DDV iz 22 % na 9,5 %.

Posodobljena spletna podstran – plinski kondenzacijski kotel

Energetska učinkovitost oziroma zmanjšanje porabe energije je najpomembnejši cilj na področju varovanja podnebja. Najčistejša energija je tista, ki je ne porabimo. Ogrevanje in priprava tople sanitarne vode s kondenzacijskim kotlom na zemeljski plin spada med stroškovno najugodnejše, najvarčnejše in tehnološko najbolj izpopolnjene ogrevalne sisteme.
Priklop zemeljskega plina
Zemeljski plin se splača in poplača

S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti. Če želite nastavitev spremeniti, kliknite tukaj.