Konec stopnje zgodnjega opozarjanja pri oskrbi s plinom
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je kot pristojni organ za zagotavljanje zanesljive oskrbe s plinom z 31. marcem 2025 razglasilo konec stopnje zgodnjega opozarjanja (prva stopnja krize) pri oskrbi s plinom.
Prenos plina v Slovenjo poteka nemoteno in v polnem obsegu. Glede na razmere na evropskem plinskem trgu in glede na pogoje poslovanja dobaviteljev plina je oskrba Slovenije s plinom ostala stabilna tudi v prihodnje.
Prvo stopnjo krize pri oskrbi s plinom je razglasila Agencija za energijo v času energetske krize 12.julija 2022. Ko država razglasi stopnjo zgodnjega opozarjanja, to ne predstavlja nobene motnje pri oskrbi s plinom. Plin normalno teče, vse obveznosti dobaviteljev in operaterjev ostajajo nespremenjene, ni omejitev ali prekinitev. Pomeni zgolj to, da se sistem postavi v stanje večje pripravljenosti oziroma, da dobavitelji in operaterji pozorneje spremljajo razmere in preverjajo, ali bi v prihodnosti lahko prišlo do težav pri prenosu plina. Odjemalce v tej fazi zgolj pozovejo k varčni in premišljeni rabi plina, kar je sicer stalno priporočilo v vsaki energetski politiki.
Z napori držav članic EU, dobaviteljev in operaterjev plinskih sistemov je oskrba s plinom kljub negotovostim v tem času potekala nemoteno.
Večja negotovost pri oskrbi s plinom, ki jo je predstavljala prekinitev dobavne poti preko Ukrajine od 1. januarja 2025, je z mnogimi predhodnimi infrastrukturnimi in dobavnimi ukrepi na trgu Evropske unije presežena, dobava plina v Evropsko unijo in Slovenijo je stabilna, kar se pričakuje tudi v prihodnje.
Slovenija bo še naprej pozorno spremljala situacijo pri oskrbi s plinom in s tem povezanim vplivom na oskrbo Slovenije v naslednji zimi. Če bi bilo potrebno bo pravočasno in primerno reagirala v skladu s predvidenimi postopki v predpisih.
Pomembno je poudariti, da je slovenski in evropski plinski sistem tudi med zadnjo energetsko krizo, kljub vsem izzivom, deloval zanesljivo in brez prekinitev. Poleg tega je bilo v zadnjih letih izvedenih več dodatnih ukrepov za povečanje zanesljivosti oskrbe, zato je sistem danes še bolj odporen in pripravljen kot pred krizo.