Novice
O zemeljskem plinu in
plinskih tehnologijah.
Novice

Pravila o skladiščenju plina: Svet EU dosegel dogovor o pogajalskem mandatu

Predstavniki držav članic so danes odobrili stališče Sveta EU o spremembi Uredbe o skladiščenju plina. Svet se je dogovoril, da bo pravila o skladiščenju plina podaljšal za dve leti, hkrati pa državam članicam zagotovil dodatno prožnost, da se prilagodijo nenehno spreminjajočim se tržnim razmeram morebitnim tržnim manipulacijam.

Predstavniki držav članic so danes odobrili stališče Sveta EU o spremembi Uredbe o skladiščenju plina. Svet se je dogovoril, da bo pravila o skladiščenju plina podaljšal za dve leti, hkrati pa državam članicam zagotovil dodatno prožnost, da se prilagodijo nenehno spreminjajočim se tržnim razmeram morebitnim tržnim manipulacijam.

Stališča Sveta EU predstavljajo izhodišča za začetek pogovorov z Evropskim parlamentom o končni obliki zakona. Pogajanja o novi uredbi naj bi se začela maja, ko bo Parlament EU glasoval o svojem mandatu. Ko bosta zakonodajalca dosegla začasni dogovor, ga bosta obe instituciji uradno potrdili, preden bo objavljen in začel veljati.

Dvoletno podaljšanje pravil o skladiščenju plina

Komisija je predlagala, da se obstoječe obveznosti držav članic, da se njihova skladišča plina pred zimsko sezono napolnijo do 90 %, podaljšajo za dve leti[1], z namenom zagotovitve predvidljivosti in preglednosti. To podaljšanje bi, tudi zaradi sedanje geopolitične nestabilnosti, zmanjšalo izpostavljenost EU nestanovitnim cenam. Prav tako bi pomagalo izboljšati energetsko varnost in stabilnost trga s plinom, dokler v prihodnjih letih ne bo vzpostavljen morebitni okvir za energetsko varnost na ravni EU.

Večja prožnost za države članice

Mandat Sveta uvaja vrsto sprememb, da bi državam članicam zagotovil dodatno prožnost. To bi jim pomagalo, da se hitro odzovejo na nenehno spreminjajoče se razmere in izkoristijo najboljše nakupne pogoje, hkrati pa zagotovijo zanesljivost oskrbe s plinom in pravilno delovanje notranjega trga. Zlasti:

  • Že obstoječe zavezujoče cilje 90-odstotnega polnjenja bi bilo treba doseči kadar koli med 1. oktobrom in 1. decembrom namesto sedanjega roka 1. novembra.
  • Mandat Sveta pojasnjuje, da so cilji vmesnega skladiščenja za vsako državo članico februarja, maja, julija in septembra okvirni, da bi dosegli polnjenost in predvidljivost skladišč, hkrati pa udeležencem na trgu omogočili zadostno prožnost skozi vse leto.
  • V primeru neugodnih tržnih pogojev (kot so morebitne tržne manipulacije) lahko države članice odstopajo od cilja polnjenja do 10 %.
  • Komisija lahko ta odklon (z delegiranim aktom) dodatno poveča v primeru vztrajnih neugodnih tržnih razmer.
  • Če nacionalna proizvodnja plina v državah članicah presega povprečno letno porabo v preteklih dveh letih ali v primeru počasnih stopenj vbrizgavanja skladišč z zmogljivostjo nad 40 TWh, lahko države članice odstopajo od cilja polnjenja do 5 %.
  • Slednja prožnost se lahko uporabi, če ne vpliva negativno na delovanje notranjega trga s plinom ali na zmožnost neposredno povezanih držav članic, da dobavljajo plin svojim zaščitenim odjemalcem.

Skladišča plina zagotavljajo 30 % porabe plina v EU  v zimskih mesecih. Poleg tega lahko dobro napolnjena podzemna skladišča plina pomagajo zagotoviti dodaten plin v primeru velikega povpraševanja ali motenj v oskrbi.

[1] Obveznosti skladiščenja plina naj bi se iztekle konec leta 2025, vendar pa je treba zaradi nadaljnjih zaostrenih razmer na svetovnem trgu plina te določbe podaljšati tudi po letu 2025.

Priklop zemeljskega plina
Zemeljski plin se splača in poplača

S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti. Če želite nastavitev spremeniti, kliknite tukaj.