Biometan iz slame za vozila na zemeljski plin
Podjetje VERBIO AG je v preteklem poslovnem letu proizvedlo za 469 gigavatnih ur biometana. 45-odstotno povečanje proizvodnje v primerjavi s preteklim letom je rezultat novega proizvodnega obrata, ki kot prvi omogoča industrijsko proizvodnjo biometana iz 100-odstotne slame.
Podjetje VERBIO s sedežem v Zörbigu (Saška-Anhalt) je specializirano za proizvodnjo in trgovino z biogenimi gorivi. Proizvajajo tudi biometan, ki ga dovajajo v omrežje zemeljskega plina. Poslovno leto 2014/2015 je bilo za podjetje VERBIO najuspešnejše v njegovi zgodovini, saj so dobiček povečali za več kot 40 odstotkov in je znašal približno 50 milijonov evrov.
Največjo rast in poslovno uspešnost je podjetje doseglo s proizvodnjo biometana, ki je v preteklem poslovnem letu dosegla 469 GWh. Biometan pridobivajo v dveh 30-MW obratih na lokacijah Zörbig in Schwedt ob Odri. V letu 2014 so odprli še en nov obrat v mestu Schwedt. Uvedli so tudi novo tehnologijo za proizvodnjo biometana, ki ga pridobivajo izključno iz slame.
Izgradnjo nove tehnologije do leta 2019 podpira program Evropske skupnosti za financiranje NER300. V zaključni fazi izgradnje bo zmogljivost obrata za proizvodnjo biometana dosegala 16,5 MW. 40.000 ton slame, iz katerih letno proizvedejo za približno 140 gigavatnih ur biometana, prihaja z lokalnih kmetij v neposredni bližini proizvodnega obrata. Fermentacijski ostanki se vračajo na kmetije, kjer jih uporabijo kot organska gnojila. Ta veriga ustvarjanja vrednosti omogoča nizke emisije CO2 in hkrati spodbuja regionalno kmetijstvo. Tako imenovani verbioplin se uporablja kot gorivo za vozila na zemeljski plin. Za pokritje letne porabe goriva pri vozilu srednjega razreda s pogonom na CNG zadostujejo že štiri bale oziroma dve toni slame.
Trenutno je v Nemčiji na voljo več kot 100 polnilnic zemeljskega plina za motorna vozila. Podjetje VERBIO ima tudi lasten vozni park sedemnajstih tovornjakov s tehnologijo Dual-Fuel, ki v običajnih dizelskih motorjih uporabljajo mešanico biometana in dizelskega goriva. S tem dosežejo za 36 odstotkov nižje emisije CO2 in približno 20-odstotni prihranek pri stroških goriva.
Vir: www.erdgas-mobil.de