Novice
O zemeljskem plinu in
plinskih tehnologijah.
Novice

Intervju: Matej Sevčnikar, direktor podjetja Indop

»Na trgih EU so kogeneracije zelo zaželene in cenjene«

»Na trgih EU so kogeneracije zelo zaželene in cenjene«

Z direktorjem podjetja Indop, ki je eno izmed vodilnih proizvajalcev enot SPTE v Sloveniji, smo se pogovarjali o prodoru slovenskih kogeneracij na tuje trge. Indop ima v Sloveniji nameščenih prek 70 enot SPTE. Po spremembi zakonodaje pa so se usmerili na trge Evropske unije, kjer so tovrstne tehnologije zaradi svoje učinkovitosti, ki posledično prinaša tudi prihranke pri stroških, bolj cenjene. Hkrati so pripravili tudi ugodne produkte za domače kupce, ki nimajo več možnosti za subvencije.

Vaše podjetje je nastalo leta 2007 z namenom proizvodnje opreme za potrebe obrambne industrije, po nekaj letih pa ste se intenzivno lotili razvoja in proizvodnje enot SPTE. Katere produkte proizvajate danes?

Lastna proizvodnja obsega proizvodnjo enot SPTE v standardni konfiguraciji, v območju od moči 6 kWe do moči 550 kWe. Nad 550 kWe pa izdelujemo rešitve po meri, pri čemer je v večini primerov oprema vgrajena v obstoječe ali nove prostore. Vse enote so lahko v zunanji kontejnerski ali notranji izvedbi s protihrupno komoro.

Poleg samih proizvodov v Indopu kupcem ponujamo tudi storitve vzdrževanja, tehničnega svetovanja in izvedbeni inženiring, tj. izvedba na ključ. V povezavi s partnerji uredimo tudi financiranje projektov za kupce.

Kje vse vaše kogeneracije že obratujejo (na katerem trgu ste začeli najprej in kje vse ste prisotni danes)?

Pred spremembo zakonodaje v Sloveniji leta 2014 je bil naš primarni trg Slovenija, in tu imamo nameščenih prek 70 enot različnih moči, skupne inštalirane moči prek 3 MWe. Naša najmanjša prodana enota je 6 kWe in največja 850 kWe. Vse te enote vzdržujemo z lastnimi vzdrževalno-tehničnimi ekipami.

Po negativni spremembi zakonodaje v Sloveniji smo bili primorani večino aktivnosti usmeriti na trge EU, kjer je ta tehnologija zelo zaželena in cenjena. V državah z visoko ceno električne energije si zelo močno prizadevajo zmanjšati stroške na račun investicij v najbolj učinkovite in napredne tehnologije. Primarni trgi za Indop so v tem trenutku Nemčija, Italija, Irska in Belgija. Na teh trgih smo v zadnjem letu prodali več kot 1 MWe enot, predvsem v mikro segmentu od 6 do 20 kWe.

Ali v tujino prodajate samo kogeneracije ali tudi dodatne storitve: obratovanje vzdrževanje, nadzor?

Trendi v tujini, predvsem v Nemčiji, so taki, da stranka želi profesionalno oskrbo »na ključ«, vključno z vzdrževanjem sistema v celotni življenjski dobi (10 let). Pri tem je zelo pomembno poudariti, da imamo vzpostavljeno napredno tehnično-svetovalno službo, ki spremlja delovanje enot in se lahko prek lastnega nadzornega sistema zelo hitro odzove na zahteve kupcev. V tujini vzdrževalno-servisne storitve izvajajo izšolani servisni partnerji.

V zadnjem času se udeležujete sejmov v tujini. Kakšni so trendi in na katerih segmentih so največja povpraševanja?

Samo letos smo bili že na treh mednarodnih sejmih, in sicer na sejmu MCE Milano, Hannover Messe – Energy in Nuremberg Energy. Opažamo povečano povpraševanje strank po energetski neodvisnosti od javnih omrežij in ponudnikov. Največ možnosti je v predvsem v enotah do moči 150 kWe, kjer tudi ocenjujemo največji tržni potencial.

Kako je glede uvajanja SPTE v Sloveniji?

Zaradi sprememb zakonodaje v septembru 2014 je slovenski trg popolnoma zastal. Že večkrat je bilo povedano, da bodo ponovno vzpostavili sistem subvencij v povezavi z razpisanimi kvotami, vendar do danes nov sistem subvencij še ni urejen.

Glede na razmere na trgu in kar nekaj povpraševanja po teh sistemih smo v Indopu pripravili ponudbo izvedbe »na ključ«, brez subvencije. Kupec bo z instalacijo enote SPTE povečal ekonomske prihranke in neodvisnost od elektro- in toplovodnega omrežja, v primerjavi z obstoječimi sistemi ogrevanja. Tudi v Sloveniji se počasi prebuja odgovornost za iskanje prihrankov stroškov energije.

Vaše kogeneracije imajo energijski razred A+++, se pravi, da so to energetsko najbolj učinkovite naprave. Ali je ta energijski razred težko doseči in kako poteka postopek?

Sam postopek meritev in izračuna sezonskega izkoristka temelji na meritvah vložene energije, proizvedene toplote in proizvedene električne energije pod pogoji, ki jih predvideva standard. Pri izračunu je po standardu za proizvedeno električno energijo predviden še korekcijski faktor. Na direktivo 811/2013 smo bili pripravljeni že pred 26. septembrom 2015, saj z nenehnim razvojem skrbimo za višanje izkoristka kogeneracijskih enot. Same meritve izkoristka smo naredili po najnovejšem predvidenem standardu SIST EN 50465:2015, ki se nanaša na naprave do moči 70 kW.

ErP (Energy Related Products) za glavno merilo razvrstitve v energijske razrede določa sezonski izkoristek grelnih naprav. V razredu A++ so grelniki prostorov s soproizvodnjo s sezonskim izkoristkom od 125 % do 150 %. Vse naše mikro kogeneracijske enote imajo sezonski izkoristek okoli 185 %. Za doseganje takih izkoristkov je bilo potrebnih veliko raziskav in testiranj na področjih optimizacije delovanja plinskega batnega motorja z notranjim izgorevanjem, proizvajanja električne energije in prenosa toplote. Z optimizacijo delovanja motorja zmanjšujemo vloženo energijo in višamo mehanski izkoristek, pri prenosu toplote zmanjšujemo toplotne izgube, pri proizvodnji električne energije pa izboljšujemo izkoristek samega generatorja.

Kakšni so načrti za razvoj v prihodnjih letih? Ali morda nameravate izdelovati kogeneracije še manjših moči, v tako imenovanem nano razredu?

Trenutno v podjetju poteka več razvojnih projektov. V večini primerov povečujemo izkoristke in stroškovno optimiramo obstoječe proizvode. Prav tako nenehno prilagajamo proizvode glede na zahtevni nemški trg.

Naša srednjeročna usmeritev je dodati v proizvodni program enoto v nano razredu, moči okoli 2 kWe. Ta enota bo spremenila razmerja ponudnikov tehnologij ogrevalnih sistemov na trgu. S tem bodo imela gospodinjstva možnost, da s proizvodnjo električne in toplotne energije znatno znižajo stroške ali celo začenjajo ustvarjati minimalni dobiček.

Priklop zemeljskega plina
Zemeljski plin se splača in poplača

S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti. Če želite nastavitev spremeniti, kliknite tukaj.