Mednarodna agencija za energijo napoveduje porast uporabe zemeljskega plina v transportu
Mednarodna agencija za energijo (IEA) napoveduje povečanje uporabe zemeljskega plina v transportu. Rast uporabe plina za proizvodnjo električne energije pa bo po ugotovitvah IEA v naslednjih petih letih upočasnjena.
Glede na Srednjeročno poročilo o trgu zemeljskega plina (MTGMR) bo delež zemeljskega plina v globalni mešanici energijskih virov do leta 2018 naraščal z 2,4 odstotno letno rastjo. Stopnja rasti je nižja od lanske napovedi IEA (2,7 odstotka), kar je posledica manjšega povpraševanja po zemeljskem plinu v Evropi in težav povezanih z rastjo proizvodnje na Bližnjem vzhodu in v Afriki.
Vse več zemeljskega plina v transportu
Ob tem pa poročilo IEA izpostavlja trend naraščanja uporabe plina v transportu. Pričakovati je, da bo naraščajoča uporaba plina v prometu bolj vplivala na zmanjšanje rasti uporabe nafte kot pa električna energija in biogoriva skupaj. Na rast uporabe plina vpliva pridobivanje plina iz skrilavcev v ZDA in sprejemanje strožjih okoljskih politik na Kitajskem.
Po besedah Marie van der Hoeven, direktorice IEA, je plin že pomemben energetski vir za proizvodnjo električne energije, v naslednjih petih letih pa se bo okrepila tudi njegova vloga v prometu. Velike zaloge, cenovna konkurenčnost in manjše onesnaževanje okolja so potenciali za uveljavitev zemeljskega plina v prometu. Ko bodo odpravljene infrastrukturne ovire, bo imel zemeljski plin v tovornem prometu, kjer uporaba električne energije ni mogoča, velik potencial.
Izzivi na področju utekočinjenega zemeljskega plina
Van der Hoevnova je med drugim poudarila tudi, da vztrajna napetost na trgih utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) predstavlja največjo skrb, saj omejuje prispevek plina k trajnostni energetski varnosti, prav tako pa poudarja potrebo po odpravi energetskih subvencij in izboljšavo energetske učinkovitosti v državah proizvajalkah kot tudi sprejetje podpornih politik za naložbe v utekočinjeni zemeljski plin.
Več o fenomenu nekonvencionalnega pridobivanja plina v ZDA in vlogi uporabe zemeljskega plina za izboljšanje kakovosti zraka na Kitajskem si preberite v izvornem povzetku raziskave, ki je dostopen na tej povezavi.