Novice
O zemeljskem plinu in
plinskih tehnologijah.
Novice

S prehodom z utekočinjenega naftnega plina na zemeljski plin do več kot dva tisoč evrov prihranka

Zaradi velike razlike v ceni energenta prihranek tudi ob investiciji v novo ogrevalno napravo

Zaradi velike razlike v ceni energenta prihranek tudi ob investiciji v novo ogrevalno napravo

V javnosti pogosto prihaja do zamenjave med zemeljskim plinom in utekočinjenim naftnim plinom (UNP). Obema energentoma je skupno to, da sta sestavljena iz ogljikovodikov, vendar pa se bistveno razlikujeta po fizikalno-kemijskih lastnostih ter tudi po energijski vrednosti in ceni. Uporabniki pogosto UNP uporabljajo kot prehodni energent za čas, dokler ni zgrajeno distribucijsko omrežje za dobavo zemeljskega plina, saj je ta še vedno cenovno konkurenčen ekstra lahkemu kurilnemu olju. Uporabnikom utekočinjenega naftnega plina se prehod na zemeljski plin vedno izplača, saj so prihranki visoki. Višina prihrankov je odvisna od tega, ali se ob prehodu na zemeljski plin odločijo tudi za zamenjavo obstoječega kotla.

Koliko lahko prihranite?*

I. Več kot 2.000 EUR letno z zamenjavo obstoječega nizkotemperaturnega kotla in s prehodom na zemeljski plin

Če bi v individualni hiši nizkotemperaturni kotel na UNP (utekočinjeni naftni plin) zamenjali z novim kondenzacijskim kotlom na ZP (zemeljski plin), bi po preklopu na zemeljski plin letni prihranek pri strošku za energent v hiši energijskega razreda C znašal 1.129,03 EUR v energijsko manj učinkoviti stavbi, razreda E, pa 2.186,98 EUR.

Strošek investicije v zamenjavo kotla je v izračunu ocenjen na 3.181 EUR. Ob gotovinskem financiranju se vam investicija povrne v dveh do štirih letih in jo lahko financirate iz prihrankov pri stroških za energent.

Vračilna doba investicije in prihranek v dobi obratovanja novega kotla na zemeljski plin

Energijski razred E

Energijski razred C

Način financiranja

gotovinsko financiranje

kreditno financiranje

gotovinsko financiranje

kreditno financiranje

Vračilna doba v letih

2

/

/

4

Dobiček v EUR (z DDV) (20 let)

32.301,483

31.970,67

15.138,67

14.804,51

II. Do 2.400 EUR letnega prihranka pri energentu ob zamenjavi starejšega kotla in prehodu na zemeljski plin

Ob zamenjavi starejšega kotla z novim kondenzacijskim kotlom na ZP in zamenjavi energenta bo prihranek pri stroških energenta znašal do 1.320,01 EUR letno v hiši energijskega razreda C in do 2.498,28 EUR letno pri energijsko manj učinkoviti stavbi razreda E.

Strošek investicije zamenjave kotla je v izračunu ocenjen na 3.181 EUR. Ob gotovinskem financiranju se vam investicija povrne v dveh do treh letih in jo lahko financirate iz prihrankov pri stroških za energent.

Vračilna doba investicije in prihranek v dobi obratovanja novega kotla na zemeljski plin

Energijski razred E

Energijski razred C

Način financiranja

gotovinsko financiranje

kreditno financiranje

gotovinsko financiranje

kreditno financiranje

Vračilna doba v letih

2

/

3

/

Dobiček v EUR (z DDV) (20 let)

37.355,91

37.021,75

18.237,46

17.903,31

III. Več kot 800 EUR letno pri prehodu na zemeljski plin (brez menjave kotla)

Če se odjemalec ne odloči za zamenjavo plinskega kotla, lahko usposobljen serviser le prilagodi uporabo kotla za zemeljski plin. Zaradi zamenjave energenta bo gospodinjstvo v enodružinski hiši z ogrevalno površino 180 m2 v skladu s trenutnimi cenami energentov prihranilo 811 EUR na leto.

Tip objekta: enodružinska stavba, 180 m2 ogrevalne površine, energijski razred C; namen uporabe plina: ogrevanje in priprava tople sanitarne vode:

Letni strošek energetske oskrbe z UNP: 1.828 EUR

Letni strošek energetske oskrbe z zemeljskim plinom: 1.017 EUR

Letni prihranek pri preklopu na zemeljski plin: 811 EUR

* Izračuni so pripravljeni za primer ogrevanja stavbe in tople sanitarne vode (TSV) v enodružinski hiši s talno ogrevalno površino 180 m2. Avtorja sta v analizi primerjala stroške ob zamenjavi generatorja toplote z osnovno montažo ter letne stroške porabljenega energenta in električne energije. V primerjavo sta vključila enaki stavbi z različno rabo energije: energijsko manj učinkovito stavbo razreda E in energijsko učinkovitejšo stavbo razreda C.

Vir podatkov:

  • MEDVED, Sašo, VIDRIH, Boris. Ekonomska analiza zamenjave obstoječega generatorja toplote z novim sodobnim generatorjem toplote v primeru enodružinske stavbe (2015). Laboratorij za okoljske tehnologije v stavbah (LOTZ), Fakulteta za strojništvo, Univerza v Ljubljani.
  • MEDVED, Sašo, VIDRIH, Boris. Analiza investicije zamenjave sistema za ogrevanje stavbe in tople sanitarne vode (primerjava stroškov ogrevanja stanovanjske hiše) (2014), Laboratorij za okoljske tehnologije v stavbah (LOTZ), Fakulteta za strojništvo, Univerza v Ljubljani.
  • MEDVED, Sašo, VIDRIH, Boris. Izračun ekonomičnosti investicije prigradnje TČ za sanitarno vodo k obstoječemu kondenzacijskemu kotlu na zemeljski plin ali ELKO. Ljubljana: Laboratorij za okoljske tehnologije v stavbah (LOTZ), Fakulteta za strojništvo, Univerza v Ljubljani.

Priklop zemeljskega plina
Zemeljski plin se splača in poplača

S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti. Če želite nastavitev spremeniti, kliknite tukaj.