Novice
O zemeljskem plinu in
plinskih tehnologijah.
Novice

Teden plina 2013: O vlogi zemeljskega plina za zagotavljanje konkurenčnosti evropskih gospodarstev

V Evropskem parlamentu je od 23. do 25. aprila potekal teden plina.

V Evropskem parlamentu je od 23. do 25. aprila potekal teden plina.

V razpravah so sodelovali predstavniki energetskih in proizvodnih podjetij, sindikatov in odločevalcev. Udeleženci so pozornost namenili vprašanjem o energetski mešanici prihodnosti, vplivu trenutne ekonomske krize na konkurenčnost evropskega energetskega sektorja in o še neizkoriščenih potencialih uporabe zemeljskega plina za industrijski sektor v Evropi. Države Evropske unije se spopadajo z zahtevnimi ekonomskimi razmerami, v katerih je vloga energetskega sektorja vse pomembnejša za ohranjanje konkurenčnosti gospodarstev.

Energetske politike EU so v skladu z dolgoročno vizijo o nizkoogljični družbi osredotočene na doseganje treh ključnih ciljev: konkurenčnost, zmanjševanje izpustov ogljikovega dioksida ter zagotavljanje zanesljive in varne oskrbe z energijo. Kot so na dogodku opozorili razpravljavci, se v zadnjem času se vse bolj kaže, da usmeritve politik EU niso skladne z globalnimi energetskimi smernicami. Zato se postavlja vprašanje, ali je doseganje ciljev pri zmanjševanju izpustov ogljika sploh mogoče, če Evropa želi ohraniti globalno konkurenčnost.

Za prehod na nizkoogljični energetski sektor bo potreben dolgoročen investicijski načrt, ki bo zagotovil primerne pogoje za razvoj uporabe zemeljskega plina. Kljub napovedim mednarodne energetske agencije (IEA), da se bo v prihodnjih letih povečala količina investicij na področju zemeljskega plina, smo na dogodku lahko zasledili, da je delež električne energije, proizvedene z zemeljskim plinom, majhen in da se zaradi povečane potrebe po premogu v državah EU še zmanjšuje. Vsekakor zemeljski plin lahko pomembno pripomore k zagotavljanju stabilnosti energetskega sistema.

Kot smo lahko slišali na dogodku, je osrednji cilj energetskih podjetij prehod v nizkoogljično delovanje, ki ga je treba izvesti brez dodatnih finančnih bremen za državljane EU ter ob hkratnem zagotavljanju stabilne in varne oskrbe z električno energijo.

Zaveza za brezogljično infrastrukturo za distribucijo zemeljskega plina

V letu 2012 so podjetja Energinet.dk (Danska), Fluxys Belgium (Belgija) in Gasunie (Nizozemska), ki delujejo na področju dobave zemeljskega plina, podpisala skupno deklaracijo za doseganje 100-odstotne brezogljične oskrbe z zemeljskim plinom do leta 2050. Ta cilj bodo dosegla s ciljno usmerjenimi ukrepi, kot so naložbe v bioplin, ter z razvojno-raziskovalnimi projekti za proizvodnjo električne energije iz plina. Na letošnjem dogodku sta se pobudi s podpisom skupne deklaracije pridružili še podjetji GRTgaz (Francija) in Swedegas (Švedska).

Priklop zemeljskega plina
Zemeljski plin se splača in poplača

S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti. Če želite nastavitev spremeniti, kliknite tukaj.