Traktor na zemeljski plin
V oktobru je svojo prvo testno vožnjo opravil traktor na zemeljski plin. Projekt je plod sodelovanja raziskovalcev Univerze v Rostocku in podjetja Deutz AG. Na Fakulteti za strojništvo in ladjedelništvo so preuredili serijski dizelski motor v plinski motor, ki ga lahko poganjata zemeljski plin in bio zemeljski plin.
Kot pravi Sascha Prehn z Univerze v Rostocku je motor, ki so ga preuredili za delovanje na zemeljski plin, na testiranju izpolnil vse zahteve. V okviru razvojnega projekta so morali univerzitetni raziskovalci različne sestavne dele dizelskega motorja preurediti za delovanje na plin. Med drugim so dizelski injektor zamenjali z vžigalno svečko in vgradili sistem za odmerjanje količine zemeljskega plina. Za brezhibno delovanje so prilagodili še druge sestavne dele motorja.
O dosežku je Sascha Prehn, vodilni inovator projekta, povedal: »Dosegli smo moč dizelskega motorja, vendar z manjšimi izpusti škodljivih snovi in manjšimi emisijami CO2. Z inovacijo lahko močno zmanjšamo izpuste toplogrednih plinov, izpusti metana so skoraj nični, plinski motor pa s svojo zmogljivostjo v ničemer ne zaostaja za dizelskim.« Traktor, ki je uspešno prestal testiranje na preizkusni mizi, bodo zdaj testirali še v praksi, saj ga bodo na Inštitutu Thünen uporabljali za ekološko kmetijstvo.
Pri razvojnem projektu sta poleg Univerze v Rostocku sodelovala še podjetje Deutz AG iz Kölna in proizvajalec traktorjev Same-Deutz-Fahr. Razvoj je podprl Nemški razvojni sklad za okolje (DBU). Partnerji vidijo bioplin kot zanimivo alternativno gorivo za uporabo v kmetijstvu. Kmetje so namreč že dolgo vključeni v pridobivanje bioplina in lahko tako ustrezno pripravljen biometan tudi sami uporabljajo kot gorivo.
Uporaba alternativnih goriv v kmetijstvu se širi tudi na Bavarsko. Tamkajšnji Deželni zavod za kmetijstvo (LfL) s sedežem v Freisingu je namreč začel v razvojne namene uporabljati traktor Valtra podjetja AGCO Deutschland GmbH. Proizvajalec traktorjev s sedežem na Finskem je izdelal malo serijo traktorjev, ki delujejo na biometan.
Vir: Erdgas mobil