Ukrajina razpršila nabor dobaviteljev zemeljskega plina
V prvem četrtletju 2015 več kot polovico plina zagotovili evropski dobavitelji
Ukrajina je v zadnjem letu podpisala več pogodb za dobavo zemeljskega plina z največjimi energetskimi podjetji na svetu. »Shema dobave zemeljskega plina, ki smo jo vzpostavili v zadnjem letu, nam omogoča energetsko neodvisnost. Pred tem smo imeli pogodbo samo z Gazpromom in posredniškima družbama Liovochkin in Firtash, ki so nam zagotavljali zemeljski plin in zaslužili milijarde dolarjev, zdaj pa so naši glavni dobavitelji Statoil, Royal Dutch Shell, RWE and E.ON in Gaz de France,« je aprila izjavil ukrajinski premier Arsenij Jatsenjuk. V prvem četrtletju 2015 je Ukrajina uvozila 3,649 milijard kubičnih metrov plina iz Evrope in 2,157 milijard kubičnih metrov iz Rusije.
Eden od dobaviteljev Ukrajini je tudi norveška družba Statoil, ki je mednarodna energetska družba in deluje v 37 državah po svetu. Družba že več kot 40 let deluje na področju črpanja nafte in zemeljskega plina. Zavezani so k odgovornemu in tehnološko dovršenemu pridobivanju plina in nafte ter ustvarjanju inovativnih poslovnih rešitev. Sedež družbe je na Norveškem, po svetu ima zaposlenih 23 tisoč sodelavcev, družba pa kotira na borzah v New Yorku in Oslu.
Družba Statoil je v zadnjem četrtletju minulega leta in prvem četrtletju letošnjega leta postala glavni dobavitelj zemeljskega plina državam zahodne Evrope. »Med finančno krizo, ko je premog začel nadomeščati zemeljski plin pri proizvodnji električne energije, je bila zmanjšana poraba zemeljskega plina v Evropi,« je za agencijo Reuters pojasnil izvršni direktor družbe Eldar Saetre. Statoil je sicer drugi največji dobavitelj zemeljskega plina državam v Evropi. Na trgih držav EU 28 ima okoli 15-odstotni delež. Statoil je odgovoren za tehnično brezhibno delovanje večine norveških izvoznih plinovodov. Zemeljski plin iz norveških nahajališč v Evropo že 35 let priteka po razvejanem plinovodnem omrežju do terminalov v Veliki Britaniji, Nemčiji, Belgiji in Franciji. Statoil kupcem po svetu s posebnimi transportnimi ladjami dobavlja tudi utekočinjen zemeljski plin (LNG), ki ga črpa v Barentsovem morju.
Viri: Statoil.com, Reuters.com, Interfax.com