Novice
O zemeljskem plinu in
plinskih tehnologijah.
Novice

Več kot polovico potreb po zemeljskem plinu v Evropi zagotavljajo evropske države (EU in Norveška)

Zemeljski plin je pomemben za zagotavljanje zanesljive energetske oskrbe Evrope.

Zemeljski plin je pomemben za zagotavljanje zanesljive energetske oskrbe Evrope.

Zemeljski plin je v Evropi pomemben energetski vir za zagotavljanje zanesljivega delovanja energetskih sistemov, za oskrbo s toplotno energijo in proizvodnjo električne energije. V prihodnjih letih se pričakuje večji porast porabe energenta tudi v transportu. Evropska unija in plinska industrija si prizadevata dodatno razpršiti dobavne vire in zanesljivost dobave plina. Ta dva cilja dosegata z vlaganji v dodatna plinovodna omrežja za povezovanje, s povečanjem skladiščnih kapacitet in izgradnjo terminalov za utekočinjen zemeljski plin.

Za zanesljivost oskrbe z zemeljskim plinom je najpomembnejša razpršenost dobavnih virov

Države EU so že danes dobro pripravljene za zagotavljanje potreb po zemeljskem plinu, brez katerega si zanesljivosti energetske oskrbe v nizkoogljični Evropi prihodnosti ne moremo predstavljati. Po podatkih za leto 2013, predstavljenih v statistični publikaciji (angl. Statistical Report 2014), mednarodne organizacije Eurogas iz Bruslja, v Evropi več kot polovico potreb po plinu zagotovijo države članice EU in Norveška. Preostali delež plina Evropi zagotavlja ducat držav po svetu, med katerimi so največji dobavitelji Rusija, Alžirija in Katar.

Nadaljnji razvoj distribucijskih sistemov in njihovo sistemsko povezovanje, povečevanje skladiščnih kapacitet ter gradnja terminalov za distribucijo utekočinjenega zemeljskega plina bodo v prihodnjih letih še povečali količino zalog in zanesljivost oskrbe s plinom v Evropi.

Zagotavljanje plina državam Evropske unije


Vir podatkov: Statistično poročilo Eurogas 2014

»Države članice EU so v letu 2013 skupaj z Norveško proizvedle 2.745,8 teravatne ure zemeljskega plina, kar je 55 odstotkov vse količine plina, ki je bila državam EU zagotovljena v letu 2013.« Vir podatkov: Statistično poročilo Eurogas 2014, dostopno tukaj.

Širitev dobavnih poti in sistemsko povezovanje omrežij v EU

Nadaljnji razvoj plinovodnih sistemov ter njihovo sistemsko povezovanje, povečevanje skladiščnih kapacitet ter gradnja terminalov za distribucijo utekočinjenega zemeljskega plina bodo v prihodnjih letih še izboljšali zanesljivost oskrbe s plinom v Evropi in povečali konkurenčnost na notranjem trgu plina, kar je dobra novica za končne odjemalce zemeljskega plina.

Priklop zemeljskega plina
Zemeljski plin se splača in poplača

S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti. Če želite nastavitev spremeniti, kliknite tukaj.