Za večjo kakovost zraka lahko veliko naredimo sami
V ugledni znanstveni reviji s področja medicine, The Lancet Oncology, je bila junija letos objavljena raziskava ESCAPE, v kateri so avtorji raziskali vpliv onesnaženosti zraka s prašnimi delci na pojavnost pljučnega raka v Evropi.
Rezultati obsežne raziskave so pokazali, da onesnaženost zraka s prašnimi delci neposredno vpliva na naše zdravje. Povečano tveganje za nastanek pljučnih bolezni predstavljajo že vrednosti prašnih delcev PM10 in PM2,5, ki so manjše od trenutno dovoljenih mejnih vrednosti v Evropski uniji.
Glavni viri prašnih delcev v urbanih okoljih so danes promet in individualna kurišča, kjer za ogrevanje domov uporabljajo energetske vire, ki pri izgorevanju sproščajo prašne delce, ter industrija. Čezmerna onesnaženost s prašnimi delci je značilna za večino večjih urbanih središč v Sloveniji.
Z odločitvijo za čiste energetske vire in moderne tehnologije lahko državljani sami neposredno prispevamo k zmanjšanju onesnaženosti zraka s prašnimi delci. Pomembno pa je, da pristojne ustanove v državi s finančnimi spodbudami in zakonskimi določbami spodbujajo uporabo čistih energetskih virov.
Zemeljski plin je najčistejšo gorivo
V primerjavi z drugimi gorivi (lesna biomasa, premog, itd.) se pri uporabi zemeljskega plina sprošča minimalna količina prašnih delcev PM 10 in PM 2,5. To velja tako v primeru individualnih kurišč kot v prometu. Dodatna prednost pa je tudi, da se zemeljski plin transportira po plinovodih in tako lokalnega okolja dodatno ne obremenjuje s transportom.