Zemeljski plin je v Nemčiji prevladujoč energent
Raziskava nemškega združenja za energijo in vodo BDEW (Bundesverband der Energie und Wasserwirtschaft e.V.), v katerega je vključenih 1889 podjetij za energetsko in vodno oskrbo, je pokazala, da je v Nemčiji zemeljski plin ključen energent tako v gospodarstvu kot tudi za energetsko oskrbo gospodinjstev.
V Nemčiji na področju oskrbe z zemeljskim plinom deluje 700 podjetij, ki zaposlujejo okrog 33.400 ljudi. Podjetja plinskega gospodarstva, ki oskrbujejo končne uporabnike, na leto iz te dejavnosti ustvarijo približno 40 milijard EUR prihodkov. Celotna letna poraba zemeljskega plina znaša 956 TWh, za učinkovito oskrbo z zemeljskim plinom pa skrbi 510.000 kilometrov plinskega omrežja.
Največja porabnika zemeljskega plina sta v Nemčiji industrija in gospodinjstva. Z zemeljskim plinom se ogreva 20,4 milijonov gospodinjstev oziroma skoraj 50 odstotkov vseh stanovanjskih enot. Ta delež pa še narašča med novogradnjami.
Raziskava je tudi pokazala, da se povečuje uporaba ogrevalnih sistemov na zemeljski plin v primerjavi s tistimi na kurilno olje. Delež kondenzacijskih kotlov na zemeljski plin je v letu 2013 znašal že 61 odstotkov vseh ogrevalnih sistemov. Skupaj z nizkotemperaturnimi kotli je delež plinskih kotlov znašal 77 odstotkov vseh prodanih ogrevalnih sistemov. Najbolj je upadla prodaja nizkotemperaturnih kotlov na olje in sicer s 24 odstotkov leta 2003 na 3 odstotke leta 2013. Uporaba toplotnih črpalk ostaja zadnja tri leta na ravni 9 odstotkov.
Nemčija ima 51 podzemnih skladišč zemeljskega plina, ki lahko hranijo do 24 milijard kubičnih metrov zemeljskega plina, kar je več kot četrtina celotne porabe zemeljskega plina v enem letu. Načrtujejo še izgradnjo dodatnih 18 podzemnih skladišč.
Več o izsledkih raziskave si lahko preberete tukaj