Za medije
O kampanji in novostih na področju zemeljskega plina.
Za medije

Nova uredba o delovanju trga z zemeljskim plinom v Sloveniji: enota cene za zemeljski plin bo s 1. januarjem 2017 postala EUR/kWh

Ljubljana, 6. oktober 2016 – V soboto, 8. oktobra 2016, začne veljati nova uredba o delovanju trga z zemeljskim plinom. Uredba podrobneje določa odnose med udeleženci trga in nekatere postopke, potrebne za nemoteno delovanje trga. V GIZ DZP (Gospodarsko interesno združenje za distribucijo zemeljskega plina) pojasnjujejo, kaj ta uredba pomeni za uporabnike.

Uredba opredeljuje postopek menjave dobavitelja zemeljskega plina – ta se poenostavlja in prilagaja zahtevam Energetskega zakona. Prav tako uredba prinaša spremembo na področju obračunavanja oziroma prikazovanja porabe zemeljskega plina in omrežnine: zemeljski plin se bo po novem obračunaval v energijskih enotah kWh ali MWh.

»Pri cenah oziroma stroških se to uporabnikom ne bo poznalo, le enota cene na mesečnih računih bodo  spremenjene. Nova uredba za trg z zemeljskim plinom namreč določa sestavne dele računa in na novo uvaja cene za ta energent v EUR/kWh. Uporabniku omogoča lažje primerjanje stroškov drugih energentov z zemeljskim plinom,« pojasnjuje direktor GIZ DZP Urban Odar. Obračunavanje v kWh uvajajo oziroma so že uvedle tudi druge države članice EU (npr. Avstrija).

Pri obračunu je pomembno to, da so vse postavke pri enotah usklajene. Tako uredba določa, da se vse cene prikažejo v enotah EUR/kWh oziroma EUR/(kWh/dan). Poleg zemeljskega plina se na enotnem računu zaračunajo tudi omrežnina in dajatve – vse to bo v  novi enoti na položnicah od 1. januarju prihodnje leto.

Nova obračunska enota  je tudi eden izmed pogojev za transport obnovljivih plinov (bioplin ali sintetični metan) po plinovodnem omrežju. To je za slovenski trg pomembna sprememba, saj se je obnovljiv plin do sedaj transportiral le po omrežju v tujini. Cilj GIZ za distribucijo zemeljskega plina je, da se po slovenskem distribucijskem plinovodnem omrežju do leta 2050 v celoti transportira le obnovljiv plin.

Po oceni GIZ DZP Uredba o delovanju trga še dodatno izboljšuje razmere na trgu zemeljskega plina v Sloveniji, ki se je sicer v zadnjem obdobju dodobra razvil. Na njem veljajo enaka pravila kot na evropskem trgu, saj je domači trg nenazadnje del enotnega trga znotraj EU. Na njem delujejo številni dobavitelji, odjemalci pa so deležni ugodnih pogojev, ki se še dodatno izboljšujejo.

»Zagotovo so velik pokazatelj delovanja trga tudi cene. Nekateri dobavitelji so cene zemeljskega plina v Sloveniji ponovno znižali še pred začetkom letošnje kurilne sezone. Tako lahko gospodinjstvo zemeljski plin kupi že za 60 centov ali manj, z vsemi dajatvami in davki. V Sloveniji cene zemeljskega plina padajo že štiri leta zapovrstjo. Konkretno to pomeni, da so cene zemeljskega plina za gospodinjstva že od druge polovice 2014 nižje od povprečja EU,« še pojasnjuje Odar.

Priklop zemeljskega plina
Zemeljski plin se splača in poplača

S tem, ko uporabljate spletno mesto, dovoljujete uporabo piškotkov v skladu z našo politiko varovanja zasebnosti. Če želite nastavitev spremeniti, kliknite tukaj.